Jak urządzić łazienkę? Kilka porad i inspiracje

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w każdym domu, spełniające kilka funkcji- służy jako miejsce codziennej pielęgnacji i higieny osobistej, ale także powinno być miejscem godnym odpoczynku i relaksu. Aby jednak tak było, należy pamiętać o kilku rzeczach podczas jej urządzania- niezależnie od tego, czy jest to łazienka urządzana od podstaw, czy też remontowana po latach użytkowania. By zyskać pomieszczenie funkcjonalne, komfortowe, nowoczesne i idealnie dopasowane do potrzeb Twoich, domowników i gości, należy wszystko dokładnie zaplanować tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oto kilka porad jak urządzić łazienkę szytą na miarę swoich potrzeb. 

Najważniejsze zasady urządzania łazienki

Urządzając swoją łazienkę musimy kierować się przede wszystkim jej technicznymi aspektami, takimi jak chociażby wielkość- mała, średnia, duża; położenie- na parterze, na piętrze, przy sypialni, łazienka w bloku oraz własnymi upodobaniami- wybrany styl, łazienka z wanną, łazienka z prysznicem, łazienka z płytkami bądź malowana. W niniejszym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę, by urządzić nowoczesną i funkcjonalną łazienkę, wybierając armaturę łazienkową wysokiej jakości, przy jednocześnie atrakcyjnej cenie.

Projekt łazienki

Na wstępie musimy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia, nanieść je na kartkę w dobranej skali oraz zaznaczyć miejsca otworów okienno-drzwiowych i ewentualnych skosów. Przygotowanie projektu łazienki możemy powierzyć profesjonalnej firmie bądź osobie, możemy także  zająć się tym samemu. Wybierając opcję drugą, następnym krokiem jest wydzielenie trzech stref- pierwsza to strefa mokra, a więc kąpielowo-pielęgnacyjna, w której umieścimy wannę lub prysznic, a gdy pozwala nam na to miejsce- jedno i drugie. W strefie też znajdzie się umywalka jedna lub dwie- jest to rozwiązanie komfortowe i wskazane wówczas, gdy mamy tylko jedną łazienkę i korzystać z niej będzie liczna rodzina. Strefa druga to strefa sanitarna z muszlą klozetową. Jeśli mamy taką możliwość, umieśćmy ją jak najbliżej wejścia tak, by w razie potrzeby nie trzeba było przechodzić przez całą łazienkę. Ostatnia, trzecia strefa, to strefa sucha, zwana także wypoczynkową- jest to wolna przestrzeń, w której można swobodnie się przebierać oraz wycierać po kąpieli. Wszystko starajmy się rozmieścić w taki sposób, by do każdego sprzętu sanitarnego był zachowany swobodny dostęp.

Wybór stylu

Współczesna łazienka, prócz tego, by była funkcjonalna i praktyczna, musi cieszyć także wyglądem. Postawmy więc na jeden styl tak, by wszystko było spójne, by do siebie pasowało. Dzięki temu wnętrze łazienki będzie gustowne, ładnie będzie się prezentowało, a co za tym idzie- przyjemnie będzie w niej spędzać czas. W końcu jest to także miejsce relaksu i odpoczynku. Wybór jest naprawdę ogromny- styl nowoczesny, skandynawski, eklektyczny, loftowy, industrialny, klasyczny, boho, glamour i wiele innych. Starajmy się wybrać jeden z nich, nie wskazane jest ich łączenie, bowiem tworzy się niepotrzebny przepych, który zmniejsza funkcjonalność oraz pogarsza wygląd pomieszczenia. Zawsze natomiast możemy w danym stylu podkreślić łazienkę dodatkowo ulubionym kolorem, czyniąc ją jeszcze bardziej wyjątkową i unikatową.

Jak urządzić łazienkę? Kilka porad i inspiracje

Najważniejsze elementy wyposażenia każdej łazienki

Przyjmijmy opcję, iż możemy sobie pozwolić zarówno na wannę, jak i prysznic w naszej łazience. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że w zimie przyjemnie jest skorzystać z długich, gorących kąpieli w wannie, zaś latem wziąć szybki, orzeźwiający prysznic. Bardzo popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest wybór wanny przyściennej, jak na przykład Wanna Przyścienna Besco Vista 160x75 Cm Biała. Jest to produkt, który posiada własną obudowę, dlatego nie wymaga obkładania płytkami, wygląda bardzo estetycznie, natomiast nie zabiera tyle wolnej przestrzeni, jak w przypadku chociażby wanny wolnostojącej. Dzięki temu, iż jednym bokiem przylega do ściany, możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz zachowanie porządku wokół wanny. 

W przypadku prysznica, najmodniejszym obecnie rozwiązaniem jest kabina prysznicowa typu walk-in, jak chociażby Kabina Prysznicowa Radaway Eos II Walk-In 90x197 Lewa. Kabina tego typu posiada ukryty brodzik i jest przymocowana bezpośrednio do podłoża, a więc bierzemy w niej prysznic bez konieczności przekraczania jakiejkolwiek przeszkody, bowiem nie mają one drzwi. Odpowiedni montaż sprawia natomiast, że woda mimo tego nie przelewa się na zewnątrz. 

Kolejnym elementem jest umywalka- jedna bądź dwie, natomiast jeśli decydujemy się na dwie pamiętajmy, by wybrać obie jednakowe. Świetnie sprawdzają się tu umywalki nablatowe, jak na przykład Deante Miran Umywalka Stawiana Na Blacie. Jest to rozwiązanie które wygląda niezwykle estetycznie, a do tego jest funkcjonalne- zarówno pod względem użytkowym, jak i dbania o czystość.

Nie możemy zapomnieć także o WC. Współczesnym standardem jest montaż stelaża podtynkowego oraz misy wiszącej WC. Pamiętajmy, by decydując się na ich zakup wybierać produkty jednego producenta i dedykowane sobie nawzajem, bowiem tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko będzie idealnie do siebie pasować i obejdzie się bez przykrych niespodzianek. Najlepiej więc wybrać zestaw, jak chociażby Deante Anemon Zestaw 6w1. Jest jeszcze jedna tego zaleta- kupując w zestawie zwykle zaoszczędzimy kilka groszy.

Forma wykończenia ścian i podłóg

To kolejna ważna kwestia, bowiem łazienka jest pomieszczeniem dość wymagającym. Oczywiście pod względem utrzymania czystości najlepiej sprawdzą się płytki, gres bądź kamień, aczkolwiek na ścianach możemy ułożyć je do połowy, zaś pozostałą część pokryć farbą dedykowaną do łazienek- oczywiście miejsce, w którym będzie stał prysznic, w całości powinniśmy wyłożyć płytkami.

Dodatki

Są to elementy, które zarówno mogą dodać uroku całości, jak i skutecznie go popsuć. Musimy więc umiejętnie i z umiarem je dozować, stosując chociażby jednakową kolorystykę oraz formę. Pamiętajmy też, by nie było ich zbyt wiele, ograniczmy się jedynie do tych najpotrzebniejszych, bowiem im mniej dodatków w naszej łazience, tym łatwiej będzie nam zadbać o jej czystość i estetykę.

Łazienka to miejsce, w którym możemy wykazać się sporymi możliwościami aranżacyjnymi. Pamiętając o tych kilku poradach, z pewnością stworzycie przestrzeń, w której przyjemnie będzie spędzać czas, zachowując pełną funkcjonalność oraz estetykę.

Komentarze (0)

Produkt dodany do porównania