Płytki czy kafelki do małej łazienki? Kilka porad jak urządzić niewielką łazienkę

Łazienka to niezwykle ważne i niezbędne pomieszczenie w każdym domu bądź mieszkaniu. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich duży metraż, natomiast ta o niewielkiej przestrzeni stanowi nie lada wyzwanie podczas jej projektowania i tworzenia. W łazience musi znaleźć się bowiem wanna lub prysznic, toaleta, umywalka a niekiedy jeszcze pralka oraz miejsce na przybory kosmetyczne. Jak więc urządzić niewielką łazienkę tak, by była w pełni praktyczna i stylowa? Niezwykle ważną rolę w małej łazience odgrywają płytki, dlatego to na nich głównie skupimy swoją uwagę w niniejszym artykule.

Najlepszy format płytek

Choć mowa o małej łazience, to wbrew pozorom najlepiej wybrać do niej płytki o dużym formacie. Doskonale sprawdzą się te o wymiarze 30x60cm, 30x90 cm a nawet i większe, przy czym dotyczy to zarówno podłogi, jak i ścian. Warto ułożyć je tak, by fuga była możliwie jak najcieńsza. Dzięki temu stworzymy wizualny efekt jednolitej powierzchni, co optycznie powiększy pomieszczenie. Istotny jest również kierunek położenia płytek- jeśli chcemy poszerzyć naszą łazienkę, wówczas prostokątne płytki powinny zostać ułożone w poziomie względem wejścia do pomieszczenia. Podobnie sprawa ma się z wysokością łazienki- jeśli mamy niski sufit, wówczas płytki na ścianie powinny być ułożone pionowo względem podłoża.

W małej łazience niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie niewielkich kafelków. Oczywiście nikt nam tego nie zabroni, jeśli taki pomysł jest nam bliski i wpisuje się w nasze gusta, natomiast jeśli już się na nie zdecydujemy to pamiętajmy, by fuga pomiędzy poszczególnymi kafelkami była jak najlepiej zbliżona do nich odcieniem.

Płytki czy kafelki do małej łazienki? Kilka porad jak urządzić niewielką łazienkę

Odpowiednia kolorystyka płytek

Podczas aranżacji niewielkich przestrzeni, a już szczególnie takich, które pozbawione są dostępu do naturalnego światła, zaleca się użycie płytek w jasnych odcieniach. Mogą to być klasyczne biele, beże i szarości, bądź też nieco odważniejsze kolory pastelowe. Takie płytki mogą być doskonałym tłem dla ciemniejszych i wyraźniejszych dodatków, a także dekorów- typowe dekory możemy zastąpić mozaiką z niewielkich kafelków. Świetnie sprawdzi się tu umiejętne wplecenie płytek drewnopodobnych, kontrastowych czarnych bądź niezwykle efektownych złotych. 

Tekstura płytek

To kolejny parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Wybór dotyczy płytek matowych i błyszczących, co również ma duże znaczenie w przypadku małych łazienek. Błyszczące, inaczej szkliwione bądź polerowane płytki odbijają światło sprawiając, że łazienka wydaje się być bardziej przestronna. Jeśli więc chodzi o ściany, to nasz wybór powinien paść właśnie na ten rodzaj płytek. Z kolei na podłodze lepiej ułożyć płytki matowe- po pierwsze, ułatwi to utrzymanie czystości w łazience, po drugie, będzie o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, bowiem płytki matowe nie są tak śliskie, zwłaszcza w kontakcie z wodą czy wilgocią.

Wzór płytek

Niewielkie łazienki potrzebują lekkości, dlatego lepiej, gdy w malej łazience zastosujemy płytki jednolite bądź z delikatnym wzorem- doskonałym przykładem będą tu płytki imitujące marmur. Jeśli natomiast podobają nam się płytki o wyraźniejszych wzorach, na ich położenie zdecydujmy się jedynie na podłodze. W tym przypadku sprawdzą się bardzo modne czarno-białe bądź wielokolorowe płytki ze wzorem patchwork bądź płytki ze wzorem marokańskim.

Płytki czy kafelki do małej łazienki? Kilka porad jak urządzić niewielką łazienkę

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim praktyczne zagospodarowanie przestrzeni, a więc odpowiedni podział pomieszczenia na strefy- mokrą oraz suchą. Mokra to obszar, na którym powinna znaleźć się wanna lub prysznic i umywalka, natomiast sucha to ta z muszlą klozetową i odrobiną wolnej przestrzeni, pozwalającej na swobodne przebieranie się bądź wycieranie po kąpieli, a także pozostałe czynności higieniczno-pielęgnacyjne.

Zadecydujmy także, z jakiego źródła kąpielowego chcemy skorzystać- wanny, kabiny prysznicowej a może połączenia obydwu opcji i montażu wanny wraz z parawanem nawannowym? W małych łazienkach najczęściej montuje się kabinę prysznicową, bowiem zajmuje ona niewiele miejsca i w łatwy oraz komfortowy sposób mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami długich kąpieli, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie wanny i montaż parawanu nawannowego. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać zarówno z relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica.

Warto pomyśleć także o montażu dużego lustra, co optycznie powiększy nieco małą łazienkę. Najlepiej, gdy lustrzane tafle umieszczone są na sąsiadujących ze sobą ścianach, co znacznie wzmacnia ostateczny efekt. Ważne jest także światło - oświetlenie sufitowe nie jest tu wskazanym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej użyć kilku punktów świetlnych na ścianach bądź też skorzystać z taśmy LED, która umiejętnie wkomponowana w aranżację łazienki da niesamowity efekt i stworzy przyjemną, odprężającą atmosferę. 

Pamiętajmy także, by w łazience znalazły się tylko te elementy, które są niezbędne. Zbyt wiele dodatków, zwłaszcza tych dekoracyjnych sprawi, że łazienka będzie nie tylko optycznie mniejsza, ale także wprowadzi nieporządek i chaos, które skutecznie zaniżą funkcjonalność oraz przyjemność korzystania z łazienki.

Mała łazienka to zwykle duże wyzwanie w jej projektowaniu i urządzaniu. Mamy nadzieję że z powyższymi radami będzie to o wiele prostsze i pozwoli stworzyć łazienkę na miarę nie tylko Waszych możliwości, ale i marzeń.

Komentarze (0)

Produkt dodany do porównania