Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - wady i zalety rozwiązań

Decyzja – grzejniki czy ogrzewanie podłogowe w domu jest zwykle ostateczną i ciężko nieodwracalną. To również jedna z nielicznych instalacji w domu, którą bardzo ciężko się reorganizuje. Inwestor podczas budowy sam decyduje jaki rodzaj promienników cieplnych chce używać. Większość projektów budowlanych kończy swoją drogę na projekcie kotłowni, jednak co dalej? Każdy dom jest inny, ma inne zapotrzebowanie cieplne a także układ oraz rozmieszczenie pomieszczeń. To sprawia, że każdy posiada inny profil zapotrzebowania w ciepło. Poznajmy więc wady i zalety obu rozwiązań, zarówno ogrzewania podłogowego, jak i grzejników. Pomoże to w dokonaniu ostatecznego wyboru.

W doborze najlepszego rozwiązania pomoże rozsądek oraz fachowa ekspertyza 

W sieci można przeczytać wiele opinii zachwalających zarówno grzejniki pokojowe, jak i ogrzewanie podłogowe. Jednak specyfika działania obu układów grzewczych ma swoje wady i zalety. Wynikają one nie tylko z budowy, ale również innej charakterystyki cieplnej. Wiele mitów zostało przypisanych ogrzewaniu podłogowemu, niesłusznie uważa się je za niezdrowe oraz mało opłacalne. Inwestorzy najchętniej wybierają układy mieszane, w których instalowane są dwie niezależne instalacje, podpięte najczęściej do jednego źródła ciepła. By dokonać dobrego wyboru, konieczna jest fachowa pomoc, dzięki której możliwe będzie szczegółowe określenie zarówno potrzeb, jak i możliwości danego budynku.

Tradycyjne grzejniki - wady i zalety

Tradycyjne grzejniki oddają pozyskane ciepło poprzez konwekcję. Przyjemne ciepło z grzejnika rozkłada się w pomieszczeniach nierównomiernie, a im bliżej promiennika, tym cieplej. Zaletą takiego układu jest niewątpliwie szybki wzrost temperatury w pomieszczeniu. Optymalna temperatura pracy wynosi od 60 do 90 stopni Celsjusza. Ciepło w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem jest często odczuwane jako chłodniejsze, niż w pomieszczeniu ogrzewanym podłogówką. Dzieje się to za sprawą fizyki – ciepło od grzejników ogrzewa powietrze unosząc się ku górze – im bliżej podłogi tym powietrze jest chłodniejsze. Podłogówka promieniując rozprowadza w pomieszczeniu temperaturę równomiernie, dzięki temu nie odczuwamy istotnych zmian, poruszając się po nim.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - wady i zalety rozwiązańGrzejniki łazienkowe - Era Łazienki

Ogrzewanie podłogowe- wady i zalety

Podłogówka swoje ciepło oddaje za pomocą promieniowania. Jest ono realizowane za pomocą przewodnika cieplnego, tj. wylewki, płytek czy rzadziej paneli podłogowych. Zapotrzebowanie energetyczne oraz czas, w jakim układ się rozgrzewa są wysokie, zaś w przypadku sporadycznego załączania ogrzewania podłogowego jest nieopłacalne, ponieważ większość energii pochłaniana jest przez promiennik. Optymalna temperatura pracy to maksymalnie 55 stopni Celsjusza.

Podłogówka nie jest zalecana w starych, źle docieplonych domach. Wynika to z ograniczenia, jakie niesie maksymalna dopuszczalna temperatura podłogi. Niewiele osób wie, że ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się także w zbyt energooszczędnych domach. Przez niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, różnica pomiędzy wodą na wlocie i powrocie wynosi ok. 1-2%, przez co kotły nie działają prawidłowo, wychładzając podłogę. 

Mitem natomiast jest to, że ogrzewanie konwekcyjne w postaci ogrzewania podłogowego jest zagrożeniem dla alergików. Odpowiednio dostrojone ogrzewanie podłogowe, tj. takie, którego temperatura rozgrzania powierzchni nie przekracza 23 stopni Celsjusza jest wręcz zbawieniem dla alergików. Kurz podnosi się dopiero przy określonej temperaturze- zbyt gorące kaloryfery po okresie letnio-jesiennym wyrzucają miliardy cząsteczek kurzu, doprowadzając alergików do szału, przy czym efekt taki spotykany jest rzadziej przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Proces ten uzależniony jest również od częstotliwości ścierania powierzchni podłogi. Ogrzewanie podłogowe to również bezprecedensowa rezygnacja z dywanów, które zwykle są siedliskiem ogromnych ilości kurzu oraz roztoczy.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - wady i zalety rozwiązań

Co się bardziej opłaca? 

Koszt instalacji montażu tradycyjnych kaloryferów oraz podłogówki znacznie się różni oraz jest uzależniony od etapu, na jakim jest inwestycja. W przypadku nowych domów, odpowiednio zaplanowana podłogówka jest kilkukrotnie niższa cenowo niż instalowanie jej w wybudowanych wcześniej budynkach. Wynika to z konieczności burzenia oraz wylewania na nowo wylewek cementowych wraz z ułożeniem na nich podłóg w postaci glazury lub paneli przewodzących ciepło.  

Koszt podłogówki w domu o powierzchni ok. 110 m2 to 12 000 zł początkiem roku 2021. W skład takiej instalacji wchodzi markowa rura Pex (2,60 zł mb), izolacja termiczna w postaci folii polietylenowej (3,00 zł m2), wszelkiego rodzaju złączki, rozdzielnia, sterowniki oraz pompa to koszt uzależniony od położenia źródła ciepła oraz ułożenia pomieszczeń i wynosi ok. 3 000 – 4 000 zł.  Ułożenie ogrzewania podłogowego to koszt ok. 120 zł za metr kwadratowy. 

Inaczej ceny rozkładać będą się przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Tradycyjne grzejniki przy tym samym metrażu to koszt. ok 2 500 zł, natomiast całościowy koszt podłączenia instalacji na rurkach miedzianych wraz z robocizną to koszt ok. 8 000 – 9 000 zł. 

Podsumowanie

Co więc wybrać? Istnieją pewne zasady, którymi należy się kierować podczas wyboru rodzaju instalacji grzewczej. Osoby ciepłolubne oraz posiadające kocioł na paliwo stałe powinny wybrać układ mieszany. Z kolei domownicy, którzy cenią sobie optymalną, jednak stałą temperaturę oraz są posiadaczami kotła na gaz, na pewno będą zadowoleni z ogrzewania podłogowego.

Komentarze (0)

Produkt dodany do porównania